برگزاری آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی برای نخستین‌بار در کشور

برگزاری آزمون سامفا

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از برگزاری نخستین آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی (سامفا) از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۵ و ۶ بهمن ماه سال‌جاری در دو بخش عمومی و دانشگاهی خبر داد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالارآملی اظهار داشت: آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های تهران، اصفهان، مشهد، بین‌المللی امام خمینی (ره) و بوعلی سینای همدان برای دانشجویان و زبان آموزان غیر ایرانی برگزار می‌شود.

یک ایرانی مدیرعامل اوبر شد

دارا خسروشاهی مدیرعامل اوبر شد. یکشنبه شب اعلام شد که هیات مدیره شرکت اوبر سمت مدیرعاملی این شرکت را به دارا خسروشاهی٬ مدیرعامل فعلی اکسپیدیا٬ پیشنهاد کردند.
این خبر باعث شگفتی ناظران شده است چرا که گفته می شد قرار بود هیات مدیره اوبر از میان جف املت٬ مدیر عامل سابق جنرال الکتریک٬ و مگ ویتمن٬ مدیرعامل هیولت پاکارد٬ یکی را انتخاب کند. خسروشاهی از سال ۲۰۰۵ مدیرعاملی اکسپیدیا را بر عهده گرفته است و از سال ۲۰۱۵ عضو هیات مدیره شرکت نیویورک تایمز است.

روز پزشک با طعم ادبیات و تاریخ

دکتر قاسم غنی در دوران پهلوی، استاد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تهران، سفیر ایران در مصر و ترکیه و سازمان ملل، نماینده‌ی مجلس و وزیر بهداری، و فرهنگ شد اما بیش از هر چیز به تصحیح دیوان حافظ (همراه با علامه قزوینی) و تالیفاتش در حافظ‌شناسی، تصوف و روان‌شناسی شهرت دارد.
در روز پزشک، شرح چگونگی ساخت بیمارستان معروف حشمتیه را بخوانید به قلم دلنشین خودش. نمونه‌ای زیبا و کم‌نظیر از همکاری مردم و بزرگان شهر سبزوار برای بهبود وضعیت شهر در آن دوران. شیرینی نثر دکتر غنی هم که به‌قدر کافی لذت‌بخش است.

اول شهریور، تولد جناب مستطاب نجف دریابندری

اینجا آبادان است؛ اول شهریور ۱۳۰۸ خورشیدی. امروز، در خانواده‌ی ناخدا خلفِ بوشهری، آقا نجف دریابندری به‌دنیا می‌آید که با سرِ پرشورَش بعدها به زندان می‌افتد و به اعدام محکوم شود، ولی با تخفیفِ مجازات در زندان می‌مانَد و وداع با اسلحه را ترجمه می‌کند

تمجید از سینمای ایران در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

همایش دو روزه معرفی سینمای ایران در محل دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شد.
در دومین روز این همایش که روز گذشته(سه شنبه) با عنوان «بازنمایی جنسیت در سینمای ایران» برگزار شد، «کارینا ناترپیر« استاد سینما و عکاسی دانشگاه اوتونوما سانتو دومینگو جمهوری دومینیکن و دانشجوی دکترای دانشگاه مادرید، «ماریو راخاس فرناندز» استاد سینمای دانشگاه پادشاه خوآن کارلوس مادرید، «نیکو روآ» مستندساز و نویسنده و «الهام کاویان» دانشجوی دکترای دانشگاه سالانکا (غرب) به بیان دیدگاه های خود در این خصوص پرداختند.

هوگو، سعدی فرانسه

سه‌شنبه ۲۹ فروردین نخستین روز از همایش سعدی و ویکتور هوگو در مرکز فرهنگی شهرکتاب برگزار شد. شهرکتاب در پنج‌سال گذشته مقارن با روز بزرگداشت سعدی همایش‌های دیگری درباره‌ی این سخن‌سرای سترگ زبان فارسی برگزار کرده است؛ در این همایش‌ها وجوه مختلف تاثیرگذاری شیخ اجل بر دیگر سخن‌سرایان بزرگ ادبیات جهان و مشابهت‌های وی با ایشان تبیین می‌شود.

روایت استاد آمریکایی از فرهنگ ایرانی

گفتگوی مهر با ویلیام بیمن (William O. Beeman)، رئیس دپارتمان انسان‌شناسی دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا که در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ از او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تعزیه شناسان یاد شده است، آمیخته‌ای از گفته‌ها و شنیده‌های دوستانه است که به صورت حضوری و اینترنتی با گفته‌هایی از نخستین سفرش به ایران آغاز می‌شود.

ادبیات درمانی؛ بنویس و بخوان تا حالت بهتر شود!

نمی‌دانم چه سری بود که وقتی فرجه امتحانات می‌رسید؛ دوز ادبیاتم می‌زد بالا و عطش سیری‌ناپذیری برای خواندن شعر و رمان یا نوشتن خاطرات روزانه یا خلاصه کردن کتاب پیدا می‌کردم. بیشتر رمان‌های چند جلدی کلاسیک دنیا را در شب‌های امتحان ترم‌های دانشگاهی خواندم …