یک ایرانی مدیرعامل اوبر شد

دارا خسروشاهی مدیرعامل اوبر شد. یکشنبه شب اعلام شد که هیات مدیره شرکت اوبر سمت مدیرعاملی این شرکت را به دارا خسروشاهی٬ مدیرعامل فعلی اکسپیدیا٬ پیشنهاد کردند.
این خبر باعث شگفتی ناظران شده است چرا که گفته می‌شد قرار بود هیات مدیره اوبر از میان جف املت٬ مدیر عامل سابق جنرال الکتریک٬ و مگ ویتمن٬ مدیرعامل هیولت پاکارد٬ یکی را انتخاب کند. خسروشاهی از سال ۲۰۰۵ مدیرعاملی اکسپیدیا را بر عهده گرفته است و از سال ۲۰۱۵ عضو هیات مدیره شرکت نیویورک تایمز است.
تحت رهبری او اکسپیدیا یکی از اولین شرکتهایی بود که فرمان ترامپ برای منع سفر مسلمانان و اتباع هفت کشور از جمله ایران را به چالش کشید.
او برادرزاده علی خسروشاهی موسس شرکت مینو و متولد شهر تهران است که در هنگام پیروزی انقلاب اسلامی‌۹ ساله بوده است. او و خانواده اش در سال ۱۳۵۷ به ایالات متحده مهاجرت کردند.
زمانیکه ۱۳ ساله بود پدرش برای مراقبت از پدربزرگش به ایران بازگشت ولی به مدت ۶ سال نتوانست به آمریکا برگردد. در این سالها مادر دارا به تنهایی ۳ فرزندش را سرپرستی کرد.
در سال ۱۳۶۶ دارا از دبیرستان هکلی در تری تاون ایالت نیویورک فارغ التحصیل شد و برای ادامه تحصیل به دانشگاه براون رفت و در سال ۱۳۷۲ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. بعد از یک دوره کار بعنوان تحلیلگر در آلن و شرکا٬ معاونت برنامه ریزی استراتژیک یو اس ای نت ورکز و ریاست بخش اینتراکتیو این شرکت او معاون اجرای و مدیر مالی شرکت یو اس ای نت ورکز شد و در سال ۲۰۰۵ مدیرعاملی اکسپیدیا را بر عهده گرفت.
او باور دارد که توانایی برای ساده سازی مفاهیم پیچیده یک مهارت کمتر شناخته شده است و مردم شاید خرید خانه یا ماشین را عقب بیاندازند ولی همیشه از تعطیلاتشان استفاده می‌کنند. اوبر در فصل دوم سال مالی جاریش ۱.۷۵ میلیارد دلار فروش داشته است ولی هنوز زیانی معادل ۶۴۵ میلیون دلار دارد. چالشهای خسروشاهی در شغل جدید٬‌اگر آنرا بپذیرد٬ ترمیم وجه اوبر٬ پاسخ به چالشهای حقوقی و اصلاح فرهنگ سازمانیست.
شرکت اوبر در حال حاضر فاقد مدیر مالی٬ مدیر عملیات و مدیر مارکتینگ است. خسروشاهی می‌تواند این شرکت را یا به یک موفقیت افسانه ای تبدیل کند یا به یک شکست به یادماندنی. هر چه باشد نام او را به خاطر خواهیم آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.