تمجید از سینمای ایران در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

به گزارش ایرنا، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی‌ایران در اسپانیا، همایش دو روزه معرفی سینمای ایران را در محل دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شد.

در دومین روز این همایش که روز گذشته(سه شنبه) با عنوان «بازنمایی جنسیت در سینمای ایران» برگزار شد، «کارینا ناترپیر« استاد سینما و عکاسی دانشگاه اوتونوما سانتو دومینگو جمهوری دومینیکن و دانشجوی دکترای دانشگاه مادرید، «ماریو راخاس فرناندز» استاد سینمای دانشگاه پادشاه خوآن کارلوس مادرید، «نیکو روآ» مستندساز و نویسنده و «الهام کاویان» دانشجوی دکترای دانشگاه سالانکا (غرب) به بیان دیدگاه‌های خود در این خصوص پرداختند.

«کارینا نارپیر» استاد سینما و عکاسی دانشگاه اوتونوما سانت دومینگو جمهوری دومینیکن و دانشجوی دکترای دانشگاه مادرید در این نشست با عنوان «تکامل تاریخی سینمای ایران»، به مرور تاریخ پیدایش سینما در ایران از زمان قاجار تا بعد از جنگ تحمیلی پرداخت و در مورد شخصیت‌های متعددی که سینما را در ایران توسعه دادند، توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: معتقدم سینمای ایران، سینمایی است که مدام در حال حرکت است و سینمایی است که قصد ندارد یک نقطه پایان در ذهن بیننده قرار دهد، بلکه تلاش دارد که در ذهن آنها سوال ایجاد کند و این مهمترین عنصر سینمای ایران است.

کارینا نارپیر ادامه داد: این نقشی‌ است که سینما باید داشته باشد و باید همینطور نیز باشد زیرا سینمای ایران، تاثیر سیاسی، نه تنها در داخل کشور بلکه همچنین در جهان عرب داشته است.

این کارشناس سینما تصریح کرد: زیباترین مورد در سینما این است که شما فیلمی‌را نگاه کنید که فیلمساز یا کارگردان، همه چیزهایی‌ را که می‌ خواهد در فیلم بیان کند به شما نشان ندهد و موجب شود بیننده در ذهن خود فیلم‌های بیشتری را بسازد و این چیزی است که در سینمای ایران می‌ بینیم.

وی افزود: ویژگی‌ سینمای ایران، موفقیت در مدیریت مستند و داستان‌های تخیلی‌ برای ایجاد احساسات انسانی‌ و بیان داستان‌هایی‌ است که مخاطب، خود را نه به عنوان بیننده بلکه به عنوان شخصیت فیلم می‌ بیند.

اصغر فرهادی مشکلات جهانی‌ را منعکس می‌ کند

«ماریو راخاس فرناندز» استاد سینمای دانشگاه پادشاه خوآن کارلوس مادرید نیز در بحثی با عنوان «نوشتن احساسات: تحلیل روایت جدایی نادر از سیمین» به تشریح ابعاد و ویژگی‌‌های این فیلم افزون بر فیلم «فروشنده» دیگر ساخته «اصغر فرهادی» پرداخت.

وی با بیان اینکه این دو فیلم بیننده را مجبور به فکر و تامل می‌ کنند، در این مورد که فیلم‌های اصغر فرهادی چگونه در بیننده احساسات ایجاد می‌ کنند، خاطرنشان کرد: این فیلم‌ها نیاز دارند که بیننده، فیلم را برای خود بسازد.

ماریو راخاس فرناندز ادامه داد: احساسات جهانی‌ هستند و «جدایی نادر از سیمین»، تفسیر‌های پیچیده ای دارد، اما آنچه که باید گفت این است که فرهادی با یک سبک بسیار طبیعی و کم خرج در داستان و بدون سانسورهای ویژه، استعداد خود را نشان می‌ دهد.

این استاد دانشگاه افزود: فرهادی، مشکلات جهانی‌ را منعکس می‌ کند. مکان، تنها بخش کوچکی در توسعه یک داستان خاص است که از افشاها دوری می‌ کند و به اعمال حذف رویدادها در فیلم برای هیجان آمیز کردن آن می‌ پردازد.
وی با طرح این سوال که چرا فیلم‌های ایرانی می‌ بینیم، خاطرنشان کرد: فیلم‌های ایرانی‌، منحصر به فرد بوده و همانند فیلم‌های آمریکایی نیستند که بشود دانست که بزودی چه می‌ گذرد.

انتقاد از‌هالیوود برای تحریف تاریخ ایران

سخنران دیگر این مراسم، «نیکو روآ» مستندساز و نویسنده کتاب «متحد ایرانی» بود که در بحث خود با عنوان «سینمای ایران: معماری احساسات»، با اشاره به چندین فیلم ضد ایرانی از جمله «۳۰۰»، «اسکندر» و یا «آرگو»، از‌هالیوودیسم و تبعیض و تحریف‌هایی‌ که در آن نسبت به ایران می‌شود و ایران و تاریخ آن را بدنام می‌ کند انتقاد کرد.
وی ادامه داد: به این کشور سفر کردیم و مردم آن را شناختیم، می‌ دانیم که چقدر دستکاری و فریب در این داستان‌ها وجود دارد. ما آن را می‌ دانیم و آن را بیان می‌ کنیم اما انگار فایده ای ندارد و با اینکه در مورد آن کتاب می‌ نویسیم و یا تلاش دیگری می‌ کنیم که چشم مردم را باز کنی ، فیلم‌ها کار خود را می‌ کنند، چون از قصد و برای لطمه زدن به ایران ساخته شده ا‌ند.

نیکو روآ همچنین به هشت سال جنگ تحمیلی اشاره کرد و با انتقاد از موضع گیری‌های غرب در حمایت از صدام و علیه ایران، این اعمال را شدیدا محکوم و تاکید کرد که ایران هیچگاه به کشوری حمله نکرد و فقط از خود دفاع کرد و این جنگی بود که زخم‌های بسیاری را در جامعه ایرانی باقی‌ گذاشته است.

وی به تحلیلی از چهار فیلم «شیار ۱۴۳»، «کفشهایم کو»، «رخ دیوانه» و «بید مجنون» که در این مراسم به نمایش در آمدند پرداخت و ویژگی‌‌های کارگردانان این آثار را توضیح داد.

زن در آینه فیلم‌های کیارستمی

در بخش دیگری از این همایش، «الهام کاویان» دانشجوی دکترای دانشگاه سالانکا (غرب)، در مورد زن در سینمای عباس کیارستمی‌صحبت کرد.

وی همچنین در مورد اینکه صنعت سینما در چه زمانی‌ وارد ایران شد و زنان در ایران چه شرایطی داشتند، توضیحانی ارائه کرد.

کاویان گفت: سینما در ایران، نخست به عنوان ابزاری تبلیغاتی برای سیاستمداران بود و پس از آن و با گذشت سالها، به یک چیز تجاری و بدون محتوا که جنبه تفریحی داشت تبدیل شد که زن در آن فیلم فارسی‌ فقط چیز مبتذل یا یک عروسک بود.

وی با بیان اینکه در واکنش به سینمای تجاری، جریان روشنفکری به نام «موج نو» ایجاد شد، افزود: با این موج نو، به جای اینکه یک پیشرفتی برای زنان ایجاد شود، یک عقبگرد رخ داد و زن‌ها را بار دیگر به دهه‌ها قبل که غالبا نقش‌های کم رنگ و حاشیه ای داشتد، فرستاد.

این کارشناس سینما، با مروری بر تاریخ سینما و نقش زنان در سینمای قبل از انقلاب و دوران جنگ، به فیلم‌های «عباس کیارستمی» به عنوان کسی‌ که واقع بین بوده و فیلم‌های خود را بر اساس واقعیت‌های زمان می‌ ساخته، اشاره کرد.
کاویان گفت: کیارستمی‌در مورد کودکان فیلم می‌ ساخته و به طور طبیعی، زنان به عنوان مادران این بچه‌ها نقش اول را بازی می‌ کردند اما این فیلم‌ها در مناطق روستایی فیلمبرداری می‌ شدند و قاعدتا نمی‌ توانسته نقش‌های پر رنگی‌ به زنان بدهد زیرا بازیگران فیلم‌های کیارستمی، نقش بازی نمی‌ کنند بلکه زندگی‌ واقعی‌ خود را بر روی پرده سینما منعکس می‌ کردند.

وی تکامل فیلم‌های کیارستمی‌در مورد زنان را منوط به گذشت زمان و شرایط جامعه دانست و آن را به سه مرحله ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ در ارتباط با سینمای کودکان، ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ که سینمای به اصطلاح شاعرانه است و ۲۰۰۰ به بعد که سینمای اجتماعی و بازگشت به زن است، تقسیم کرد.

وی افزود: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰، زنان نقشی‌ در فیلم‌های عباس کیارستمی‌ندارند اما پس از گذشت این دوران و با تغییر شرایط جامعه و به روی کار آمدن دولت اصلاحات، نقش زنان در جامعه پر رنگ و این مورد بار دیگر در فیلم‌های کیارستمی‌نظیر «۱۰» و «شیرین» منعکس شد.

کاویان گفت :معتقدم که در سینمای کیارستمی، از ابتدا تا انتها، اگر نقش این زن‌ها را بر اساس نقش و رنگی‌ که زنان در جامعه داشتند در کنار هم قرار دهیم، شاهد پیشرفت آنها هستیم به طوری که اگر بین نخستین فیلم کیارستمی‌با فیلم «۱۰»، مقایسه ای صورت گیرد، می‌ بینیم که زن دیگر آن موجود ضعیفی نیست که در سایه یک مرد باشد بلکه زن تبدیل به یک زن قوی و مدرن قرن ۲۱ شده است.


منبع: ایرنا

دیدگاه‌تان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.